Potrzebujesz pieniędzy i najlepszym rozwiązaniem jest zaciągnięcie kredytu hipotecznego? A czy twój doradca finansowy poinformował cię, że przy poczynieniu odpisu z księgi wieczystej dla banku, możliwe jest obniżenie miesięcznej jego raty nawet o kilkaset złotych?
Warto wiedzieć, że odpis z księgi wieczystej jest wymagany przez bank udzielający ci kredytu jako weryfikacja twojej wiarygodności. Dzięki poznaniu stanu prawnego twojej nieruchomości okaże się czy może zabezpieczyć na niej swoje wierzytelności. Po przyznaniu kredytu, bank może poprosić o dostarczenie ponownego odpisu dla potwierdzania nałożenia hipoteki a nieruchomość. W tym miejscu można zauważyć, że niektóre placówki zwalniają klientów z obowiązku dostarczania odpisów, gdyż pracownicy sami załatwiają formalności za pomocą Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych.
Istnieją różne rodzaje odpisów z księgi wieczystej. Aktualny zwykły odpis z księgi wieczystej zawiera ostatni stan nieruchomości: kto jest właścicielem, dokładny adres, poziom obciążenia hipoteką. Jest on oczywiście niezbędny przy staraniu się o kredyt w banku jak również w Kancelarii Notarialnej dla potwierdzenia obecnego stanu prawnego nieruchomości.
Z kolei odpis zupełny księgi wieczystej jest bardziej szczegółowy. Niesie ze sobą dane na temat poprzednich właścicieli nieruchomości, podziału nieruchomości jak również historii hipotecznej nieruchomości, również jej wykreśleniu. Jest on wymagany w Kancelariach Prawnych oraz u notariusza dla sprawdzenia zakresu zmian w nieruchomościach. Bardzo często pojawia się w wypadku prowadzenia postępowania spadkowego lub przy podziale majątku podczas spraw rozwodowych.
W dobie powszechnej informatyzacji, dobrze wiedzieć, że odpisy z księgi wieczystej mogą być zarówno papierowe jak i elektroniczne.
Jednak wydruki z elektronicznej Centralnej Bazy Danych Ksiąg Wieczystych nie są traktowane jako dokument w postępowaniu o dochodzenie praw lub obowiązków przed organami administracji państwowej, sądami i innymi instytucjami publicznymi. Zarówno w przypadku wniosku o odpis papierowy jak i elektroniczny, musimy znać numer właściwej księgi wieczystej. Wnioski muszą zostać oczywiście opłacone. Opłata skarbowa jest stała i wynosi 6 zł za stronę. Średni koszt odpisu z księgi wieczystej wynosi 30 zł. Płatności można dokonać za pomocą przelewu bankowego na rachunek właściwego sądu rejonowego oraz tradycyjnie przez kupno znaków sądowych.